כל מה שחשוב לדעת לפני שמאמצים כלב

כל מה שחשוב לדעת לפני שמאמצים כלב

לא קל לקבל את ההחלטה על אימוץ כלב. מדובר בעצם בהוספת בן משפחה נוסף על כל המשתמע מכך ולכן יש הרבה חשיבה שצריך לבצע בטרם האימוץ עצמו הלכה למעשה. יחד עם זאת, אין כלל ספק שלאחר שיש הרבה יתרונות בהוספת חיית מחמד אל בני המשפחה ולבטח תהיה לכלב תרומה רבה לחיים האישיים של בני המשפחה ללא קשר למין, גיל או מספר שעות השהייה המשותפות בבית.

מה לקחת בחשבון כששוקלים לאמץ כלב?

  • הסכמה – כל בני המשפחה צריכים להיות שותפים להחלטה לאמץ כלב. מכיוון שכולם חיים ביחד חשוב שכל אחד יבין שלכלב תהיה משמעות והשפעה על החיים שלו ועליו להיות מודע לכך. הטיפול והדאגה לכלב צריכה להתחלק בין כל בני המשפחה (כל אחד על פי גילו ויכולתו, כמובן) וחשוב ליצור מערכת הוגנת ושווה של תורים.
  • מה זה אומר לאמץ כלב? כאן המקום לחשוב על החסרונות שבאימוץ הכלב – נביחות בשעות לא נוחות, טיולים מחוץ לבית שלוש או ארבע פעמים ביום בכל מזג אוויר וגם כשחשים שאין חשק, לכלב עלול להיות ריח פחות נעים ולעיתים יהיה צורך לאלף אותו על מנת להתאים את ההתנהגות שלו לאופי המשפחה.
  • כסף – החזקת כלב עולה לא מעט כסף וחשוב להבין זאת כבר בהתחלה. צריך לקנות אוכל שמתאים לסוג ולגיל של הכלב, לשלם עבור שירותי וטרינר (חיסונים או טיפולים רפואיים שונים), רכישת אביזרים – כלי אוכל, תכשירי טיפוח, רצועה ומחסום לפה ועוד. ובעתיד הרחוק אולי גם לאלף את הכלב, במידת הצורך, מקווים שלא תצטרכו.
  • בחירה של כלב – לא כל כלב מתאים לכל בית ולכל משפחה. צריך לתת את הדעת לאזור המגורים, לסוג הבית ולגודל החלל שבהם אמור הכלב לגדול. יש כלבים שחיים רק בתוך הבית ויש כאלה שיצטרכו לבלות שעות ארוכות במלונה בחצר.
  • התרומה של הכלב למשפחה – כלבים הם בעלי חיים עם הרבה שמחת חיים ורצון לשחק, לשמח ולהיות בחברה. הם הופכים חיש מהר לחלק בלתי נפרד מהמשפחה וההתייחסות אליהם היא התייחסות לבן משפחה שהופך על שתי רגליים. הילדים משחקים ומשתוללים עם הכלב, מספרים לו סודות ועצובים מאד לנסוע לחופשה ולהשאיר אותו לכמה ימים לבד.
  • חוקים חדשים – האם לאפשר לכלב להיכנס לכל החדרים או להגביל את השהייה שלו? האם מותר לכלב לשבת על הספה? מה בנוגע להתנהגות בעת שבני המשפחה אוכלים בצוותא סביב השולחן? כל אלה שאלות והחלטות שצריכים ההורים לקבל ולחנך את הכלב בהתאם.
  • זהירות, כלב בבית – הנוכחות של כלב מרחיקה אנשים זרים מהבית והכלב יחוש תחושות חזקות של נאמנות כלפי המשפחה שלו. זהו יתרון גדול שגם צריך להילקח בחשבון בעת המחשבה האם לאמץ כלב או לא. בנוסף לכך הריח של הכלב מרחיק מזיקים שונים מן הבית מה שמתברר כיתרון חשוב נוסף.

חברו הטוב של הילד – איך כלב יתרום לילד שלך?

חברו הטוב של הילד – איך כלב יתרום לילד שלך?

ההחלטה על אימוץ כלב כחיית מחמד אינה החלטה פשוטה כלל וכלל. יש הרבה על מה לחשוב, לקחת בחשבון ולשקול והכי חשוב לזכור שמדובר בהחלטה שאי אפשר יהיה להתחרט עליה אחרי האימוץ. כלב, כמו כל בעל חיים אחר, הוא חיה בעל לב, רגש ותחושות וכפי שאף אחד לא היה רוצה לקבל חדשות טובות ולאחר מכן להתאכזב – כך גם הכלב. מכאן שההחלטה חייבת להתקבל פה אחד על ידי כל בני המשפחה לאחר שנשקלו כל הסיבות והשיקולים. כמו כל שינוי מהותי באורח החיים והשגרה המשפחתית – גם לאימוץ כלב יש שלל יתרונות וחסרונות והחוכמה האמיתית היא לבחון מה עולה על מה.

מה החסרונות ואי הנוחות הכרוכים בהבאת כלב הביתה?

כלב הוא בעל חיים, על כל המשתמע מכך. לא תמיד מבינים את ההתנהגות שלו, הוא עשוי להגיע ברמות שונות של משמעת או אילוף ותידרש תקופת הסתגלות לכל הצדדים לאחר הגעתו הביתה. ישנם סוגים שונים של כלבים שמשירים יותר או פחות שערות ויש מי שזה יפריע לו. ישנם כלבים בגדלים או סוגים שונים ותידרש חשיבה על האזורים בבית שהכלב מורשה להגיע אליהם. ייתכן ולכלב יהיה ריח שלא יהיה נעים לחלק מבני המשפחה וצריך יהיה לחשוב איך מתמודדים איתו – מפיצי ריח בבית, שימוש במבשמים שונים שמיועדים לחיות מחמד או פשוט המתנה עד שמתרגלים. כלב מביא איתו עלויות שונות של אביזרים ושירותים שדרושים עבורו וכמובן שצריך יהיה להתמודד עם נביחות קולניות.

התרומה של הכלב המשפחתי לכולם

אל מול חסרונות שיש בהבאת כלב הביתה – ישנם אינספור שיקולים לטובת אימוץ כלב כחיית מחמד. מחקרים רבים שבוצעו במדינות שונות וכללו אנשים במגוון רחב של גילאים הוכיחו מעל לכל ספק שנוכחותו של כלב בבית מרגיעה, מביאה לשלווה ומפחידה לחץ ומתח. הכלב הופך להיות החבר הטוב והנאמן של כל בני המשפחה, הוא תמיד שמח לראותם, תמיד נהנה בחברתם והטיולים בגינה הם בילוי וזמן איכות עבורו. ילדים מוצאים בכלב חדר שאפשר לספר לו סודות, הם לומדים אחריות ודאגה לאחר וקל להים להביע רגשות דרך הכלב. ערכו של זמן משחק בין ילד לכלבו האהוב לא יסולא בפז ותורם רבות לשניהם.

כיום יש מודעות גבוהה לנושא של קשר בין ילדים לבין בעלי חיים בכלל וכלבים בפרט, עד כדי שטיפולים רגשיים רבים מבוצעים על ידי בעלי חיים. כאשר הילד נקשר לבעל חיים ורואה בו נפש ונשמה שנעים ונוח לו להיפתח בנוכחותה – הוא יכול לאפשר גם למבוגר המטפל להיכנס אל נבכי נפשו שלו, לפרוק כעסים או מתחים, להתיר בעיות ולחשוף קשיים שלא נחשפו בשום דרך אחרת. כך אפשר לסייע ולמצוא את הפתרון שיאפשר לילד להתגבר על מכשולים שהוא חש שניצבים בדרכו.

קורס אילוף כלבים מחיר

הכלב הוא ידידו הטוב של האדם. הכלב הוא נאמן לאדונו, הוא מסור אליו והוא תורם לו רבות מבחינות רבות. כיום מקובל מאוד להיעזר בכלב גם לצרכים אחרים כמו עבור אנשים נכים או אנשים הסובלים ממוגבלויות שונות. אנשים עוורים נהנים כמובן מכלבי הנחייה, אך לא רק הם. גם אנשים הלוקים באוטיזם וגם אנשים הסובלים מבעיות שמיעה. כך גם אנשים עם בעיות תקשורת וילדים עם קשיי למידה. כל אלו עשויים למצוא את המענה באמצעות הטיפול בכלב.

אך ברור כי הכלב חייב להיות מאולף על מנת שהוא יצלח למשימות אשר אותם מועידים לו. אם הכלב לא יתאים למטרות אותם הוא אמור לשרת, הרי שברור כי אי אפשר יהיה לעשות שימוש בכלב.

לצרוך כך יש לפנות אל אנשי מקצוע אשר זוהי תחום ההתמחות שלהם והם מציעים את השירות של אילוף כלבים.

איך מאלפים את הכלב?

ישנם ארבעה גירויים אשר אלו משמשים לצורך אילוף כלבים למשמעת.

שלב ראשון – שלב הלימוד

שלב הלימוד זהו שלב אשר בו מלמדים את הכלב מהן הציפיות שיש ממנו. כך שאם הבעלים אומרים כלב 'שב' – יש לוודא כי הוא אכן הבין את ההוראה והא מתיישב בעקבות ההוראה. לעיתים הוא יעשה את רצון בעליו לא בגלל שהוא אכן הבין את ההוראה אלא כי הוא רוצה את החטיף אשר אותו מציעים לו בתמורה. כך גם הפקודה 'אלי', לא תמיד זה יהיה בורר כי הכלב מקיים את הפקודה או שהוא פשוט מתקרב על מנת לקבל תשומת לב.

על מנת שהכלב אכן ילמד ויפנים את הפקודות, חשוב מאוד לומר לו אותם בכל פעם באותה מנגינה, באותה אינטונציה ועם אותה תנועת יד.

שלב שני – שלב התרגול

אחרי שהכלב כבר מבין את הפקודות השונות והוא מכיר היטב את כל ההוראות, חשוב מאוד לתרגל אתו את הפקודות הללו ולחזור עליהם שוב ושוב.

שלב שלישי – התמודדות מול גירויים

לאחר שהכלב מכיר היטב את כל הפקודות והוא מסוגל להתמודד עם כל מה שדורשים ממנו, מגיע הזמן בו יש לעמת אותו מול גירויים. הגירויים אמורים להיות מול סיטואציות של החיים האמיתיים. מול אנשים, מול בעלי חיים, מול חתולים וציות לפקודות הבעלים. למעשה השלב הזה הוא שיוצר את השליטה האמיתית בכלב כמו גם את התקשורת הטובה מולו.

שלב רביעי – שלב המבחן

לאחר שהכלב למד את ההוראות, הוא שינן אותם והוא אף התעמת מול המציאות תוך עמידה ומילוי כל הפקודות, מגיע עת המבחן. במבחן הוא אמור להתמודד גם במצבים של רעש סביבתי, של גירויים נוספים במקום כאשר הוא אמור לציית לכל ההוראות של בעליו מבלי להתבלבל מכל מה שהוא שומע ורואה סביב.

שווה בהחלט לשלם את המחיר עבור אילוף מקצועי שכזה שיוביל לתוצאות טובות.

פנסיון כלבים לטווח ארוך

פנסיון לכלבים לטווח ארוך

בעבר כמעט ולא היו קיימים פנסיונים עבור כלבים. כל מי שגידל כלב, ידע כי הוא אמור להתמודד אתו בכוחות עצמו ואין לו כל דרך להיעזר בחברות חיצוניות. אם לדוגמא הוא רצה לצאת לחוץ לארץ למשך תקופה ארוכה או אפילו קצרה, היה עליו לחפש חבר שאו בן משפחה שמוכן היה לשמור על הכלב תחת חסותו.

אך מה שהיה עד לשנות התשעים, כבר לגמרי לא המצב כיום. היום אנחנו מוצאים מבחיר די גדול של פנסיונים לכלבים והודות למבחר אנחנו גם נהנים מתחרות ערה בתחום הספציפי הזה. כמו בכל תחרות בין ספקי שירות שונים, המרוויח העיקרי הוא כמובן הלקוח.

בוחרים לכלב את הטוב ביותר

כפי שכבר ציינו, כיום קיימת תחרות עזה בכל מה שקשור לתחום הפנסיונים לכלבים. הודות לכך יכול כל אחד לבחור ולהעדיף עבור הכלב שלו את התנאים הטובים ביותר. אם זה שימת לב למקצועיות של המטפלים העובדים במקום, כמו גם רמת הניסיון שלהם בתחום גידול כלבים וטיפול נכון בהם. כך גם בחירת הפנסיון יכולה להיות בהתאם להכשרה של המטפלים במקום וכמובן גם בהתאם לתנאים הטכניים. לדוגמא, המיקום בו נמצא הפנסיון. זה יכול להיות במקום עירוני וזה גם יכול להיות במקום כפרי ושקט. יש כאלה שחשוב להם לבחור את הפנסיון מתוך התחשבות במזג האוויר והאקלים באותו אזור, זאת בהתאם להרגלים של הכלב כמו גם הצרכים הבריאותיים שלו.

מובן שישנם גם נתונים נוספים כמו מצב הניקיון בפנסיון, המזון והשתייה שהם מקבלים, הפיקוח הווטרינרי וכמובן גם המחיר.

מאלפים את הכלב

ישנן מקומות שם משקיעים בכלב ומלמדים אותו כמה דברים חדשים כך שיש סיכוי שהכלב יחזור הרבה יותר מתורבת ומאולף מהמקומות הללו. מובן שרק כלבן מנוסה המכיר את דפוסי ההתנהגות של הכלב הספציפי שלנו, הוא זה שידע איך וכיצד להתנהל מול הכלב ולקדם אותו מבחינת האילוף.

איך תבחרו את הפנסיון לכלב שלכם?

בחירת הפנסיון לכלב אינו עניין של מה בכך. גם אם מדובר בפנסיון לימים ספורים בלבד, חשוב מאוד לשים דגש על בחירה  נכונה במקום נכון שאכן ייתן את המענה המושלם לצרכיו של הכלב. ברור כי כאשר מדובר בפנסיון למשך תקופה ארוכה, או אז חובה לשים דגש על פנסיון הרבה יותר יציב, מבוסס, מקצועי ומנוסה על מנת להבטיח כי הכלב אכן יקבל את הטיפול הכי טוב עבורו.

חשוב לדעת כי כל הנושא של פתיחת פנסיונים לכלבים זהו נושא פרוץ למדי ואין כל צורך ברישיון לצורך כך. זו הסיבה שיש לחקור ולבדוק היטב מי הוא זה שעומד מאחורי הפנסיון לכלבים אותו אתם מבקשים לבדוק, על מנת שהכלב אכן ייהנה מטיפול מקצועי ובטוח.

נוסעים לחו"ל ומחפשים פנסיון לכלב? לא מוכנים להתפשר על האיכות ועל המקצועיות של הפנסיון? פנו אלינו!