7 טיפים שיעזרו לכם לאלף את הכלב שלכם

טיפים לאילוף הכלב שלכם

הכלבים של ימנו התפתחו לפי עשרות אלפי שנים כתוצאה של ביות זאבים בעקבות חיבור ייחודי בין כלבים לבני אדם. החיבור נובע מהתכונה הבולטת אצל הכלבים והיא הרגישות למסרים אנושיים. הקשר הריגשי והעמוק של בני האדם עם הכלבים מביא תועלות רבות לבני אדם,הן במישור הפיזי והן במישור הנפשי. מחקרים מוכיחים שאנשים בסביבת כלבים נהנים מלחץ דם נמוך ובעת ליטוף הכלב קצת הלב יורד.

היום יש המון סוגי שיטות אילוף כשההבדל המרכזי שביניהם הוא המטרה אותה מעוניין להשיג בעל הכלב. ישנו אילוף שמטרתו הוא לימוד הכלב עשיית צרכים אך ורק מחוץ לבית או מניעת לעיסת חפצים ורהיטים בתוך הבית. ישנו אילוף שמיועד ללמד התנהגות מקובלת בתוך שטחי הבית. ריכזנו עבורכם את 7 הטיפים שיעזרו לכם לאלף את הכלב שלכם :

 1. הטונציה
  הכלבים מבינים את טון הדיבור שלנו טוב יותר מאשר את המילים שנאמרות על ידנו. אנשים רבים מאמינים שאם הם יצעקו על כלביהם הוא יהיה ממושמע יותר, אך מדובר בשגיאה. המטרה היא ציות לא מתוך פחד אלא מתוך הבנה מי הוא "ראש הלהקה". לפקודות השתמשו בטון נמוך, סמכותי ואסרטיבי.
 2. שפת הגוף
  חלק בלתי נפרד מתקשורת נכונה עם כלבכם היא שפת הגוף שלכם, כדי שהכלב יראה בכם כמנהיג שלו עליכם לשדר לו באמצעות עמידה זקופה ובעלת ביטחון עצמי מי הבוס.
 3. חיזוקים חיוביים
  במקרה של כלבים ענישה תוביל למצב בו הם לא יעשו את הפעולה הלא רצויה לידכם, אך מה יקרה כשלא תהיו בסביבה ? ולכן, מתן צ'ופר על חיזוק חיובי יגרום להגברת התגובה ורצון מצד הכלב לעוד ועוד חיזוקים חיוביים. 
 4. שימוש בעזרים מתאימים לאילוף
  השוק מציע היום מגוון רחב של עזרים שיעזרו לכם לאילוף נכון של הכלב כמו למשל: קולר מותאם אופי או רצועות באורכים שונים בהתאם לרמת האילוף בה מה מצוי כלבכם.
 5. חשיפה מרובה
  חשיפת הכלב לכמה שיותר גירויים וסיטואציות מורכבות בגילאים מוקדמים למעשה תמנע חרדות ופחדים בעתיד.
 6. אילוף במקומות שונים
  השתדלו לאלף את כלבכם במקומות שונים ומגוונים על מנת שיידע שיש לציית לפקודות בכל מקום ובכל זמן ללא יוצא מן הכלל.
 7. אין לקפוץ על האורחים ולהשתולל
  בהתחלה זה יכול להיות נחמד כשהכלב קופץ על האורחים הנרגשים, אך מה קורה במצבים בהם האורחים לא מסמפטים כלבים ? כן, יש גם אנשים כאלה. או במקרים בהם האורחים מגיעים עם תינוק קטן וזה לא כל כך מתאים שהכלב יקפוץ עליו. למדו את כלבכם שאין לקפוץ על אך אדם שנכנס הביתה וככה הוא יידע את הגבולות ואת מקומו בצורה טובה יותר.

זכרו ! גבולות נכונים לכלב ירוממו את מצב הרוח שלו. כאשר תהיה לו מסגרת כללים ברורה בה הוא יכול להתנהג והרצון לפרוץ גבולות ולמרדנות יפחת. כיום קיימות שיטות אילוף חדשות המאפשרות נגיעה בנפשו של כלב בדרכים שונות להשיג ממנו שיתוף פעולה, חשוב להגדיר עם המאלף המקצועי טרם תחילת האילוף מהי מטרת האילוף.

לסיכום, לאילוף בפנסיון ישנם יתרונות רבים, הפנסיון הוא סביבה מיוחדת אשר מותאמת לצרכים של הכלבים. הפנסיון למעשה מאפשר לכלבים להתרגל להיות בחברת כלבים, וגם ללמוד אחד מהשני בנוסף לאילוף האנושי.

כאשר מדובר באילוף עם לינה הוא מאפשר רצף אילוף נכון ויוביל לתוצאות מהירות יותר וטובות יותר.

משק דרור מתמחה באילוף כלבים למעלה מ50 שנה, שיעורי אילוף יכולים להתקיים במשק דרור או בבית הלקוח וישנה אפשרות נוספת של אילוף בתנאי פנסיון עם לינה או בלי. ישנם שני מסלולי אילוף עיקריים, האחד הוא האילוף הבסיסי עם טכניקות בסיסיות, והמסלול השני הוא המסלול המתקדם שמעניק סל פקודות רחב יותר ושליטה בכלב ללא רצועה.

כל מה שחשוב לדעת לפני שמאמצים כלב

כל מה שחשוב לדעת לפני שמאמצים כלב

לא קל לקבל את ההחלטה על אימוץ כלב. מדובר בעצם בהוספת בן משפחה נוסף על כל המשתמע מכך ולכן יש הרבה חשיבה שצריך לבצע בטרם האימוץ עצמו הלכה למעשה. יחד עם זאת, אין כלל ספק שלאחר שיש הרבה יתרונות בהוספת חיית מחמד אל בני המשפחה ולבטח תהיה לכלב תרומה רבה לחיים האישיים של בני המשפחה ללא קשר למין, גיל או מספר שעות השהייה המשותפות בבית.

מה לקחת בחשבון כששוקלים לאמץ כלב?

 • הסכמה – כל בני המשפחה צריכים להיות שותפים להחלטה לאמץ כלב. מכיוון שכולם חיים ביחד חשוב שכל אחד יבין שלכלב תהיה משמעות והשפעה על החיים שלו ועליו להיות מודע לכך. הטיפול והדאגה לכלב צריכה להתחלק בין כל בני המשפחה (כל אחד על פי גילו ויכולתו, כמובן) וחשוב ליצור מערכת הוגנת ושווה של תורים.
 • מה זה אומר לאמץ כלב? כאן המקום לחשוב על החסרונות שבאימוץ הכלב – נביחות בשעות לא נוחות, טיולים מחוץ לבית שלוש או ארבע פעמים ביום בכל מזג אוויר וגם כשחשים שאין חשק, לכלב עלול להיות ריח פחות נעים ולעיתים יהיה צורך לאלף אותו על מנת להתאים את ההתנהגות שלו לאופי המשפחה.
 • כסף – החזקת כלב עולה לא מעט כסף וחשוב להבין זאת כבר בהתחלה. צריך לקנות אוכל שמתאים לסוג ולגיל של הכלב, לשלם עבור שירותי וטרינר (חיסונים או טיפולים רפואיים שונים), רכישת אביזרים – כלי אוכל, תכשירי טיפוח, רצועה ומחסום לפה ועוד. ובעתיד הרחוק אולי גם לאלף את הכלב, במידת הצורך, מקווים שלא תצטרכו.
 • בחירה של כלב – לא כל כלב מתאים לכל בית ולכל משפחה. צריך לתת את הדעת לאזור המגורים, לסוג הבית ולגודל החלל שבהם אמור הכלב לגדול. יש כלבים שחיים רק בתוך הבית ויש כאלה שיצטרכו לבלות שעות ארוכות במלונה בחצר.
 • התרומה של הכלב למשפחה – כלבים הם בעלי חיים עם הרבה שמחת חיים ורצון לשחק, לשמח ולהיות בחברה. הם הופכים חיש מהר לחלק בלתי נפרד מהמשפחה וההתייחסות אליהם היא התייחסות לבן משפחה שהופך על שתי רגליים. הילדים משחקים ומשתוללים עם הכלב, מספרים לו סודות ועצובים מאד לנסוע לחופשה ולהשאיר אותו לכמה ימים לבד.
 • חוקים חדשים – האם לאפשר לכלב להיכנס לכל החדרים או להגביל את השהייה שלו? האם מותר לכלב לשבת על הספה? מה בנוגע להתנהגות בעת שבני המשפחה אוכלים בצוותא סביב השולחן? כל אלה שאלות והחלטות שצריכים ההורים לקבל ולחנך את הכלב בהתאם.
 • זהירות, כלב בבית – הנוכחות של כלב מרחיקה אנשים זרים מהבית והכלב יחוש תחושות חזקות של נאמנות כלפי המשפחה שלו. זהו יתרון גדול שגם צריך להילקח בחשבון בעת המחשבה האם לאמץ כלב או לא. בנוסף לכך הריח של הכלב מרחיק מזיקים שונים מן הבית מה שמתברר כיתרון חשוב נוסף.

חברו הטוב של הילד – איך כלב יתרום לילד שלך?

חברו הטוב של הילד – איך כלב יתרום לילד שלך?

ההחלטה על אימוץ כלב כחיית מחמד אינה החלטה פשוטה כלל וכלל. יש הרבה על מה לחשוב, לקחת בחשבון ולשקול והכי חשוב לזכור שמדובר בהחלטה שאי אפשר יהיה להתחרט עליה אחרי האימוץ. כלב, כמו כל בעל חיים אחר, הוא חיה בעל לב, רגש ותחושות וכפי שאף אחד לא היה רוצה לקבל חדשות טובות ולאחר מכן להתאכזב – כך גם הכלב. מכאן שההחלטה חייבת להתקבל פה אחד על ידי כל בני המשפחה לאחר שנשקלו כל הסיבות והשיקולים. כמו כל שינוי מהותי באורח החיים והשגרה המשפחתית – גם לאימוץ כלב יש שלל יתרונות וחסרונות והחוכמה האמיתית היא לבחון מה עולה על מה.

מה החסרונות ואי הנוחות הכרוכים בהבאת כלב הביתה?

כלב הוא בעל חיים, על כל המשתמע מכך. לא תמיד מבינים את ההתנהגות שלו, הוא עשוי להגיע ברמות שונות של משמעת או אילוף ותידרש תקופת הסתגלות לכל הצדדים לאחר הגעתו הביתה. ישנם סוגים שונים של כלבים שמשירים יותר או פחות שערות ויש מי שזה יפריע לו. ישנם כלבים בגדלים או סוגים שונים ותידרש חשיבה על האזורים בבית שהכלב מורשה להגיע אליהם. ייתכן ולכלב יהיה ריח שלא יהיה נעים לחלק מבני המשפחה וצריך יהיה לחשוב איך מתמודדים איתו – מפיצי ריח בבית, שימוש במבשמים שונים שמיועדים לחיות מחמד או פשוט המתנה עד שמתרגלים. כלב מביא איתו עלויות שונות של אביזרים ושירותים שדרושים עבורו וכמובן שצריך יהיה להתמודד עם נביחות קולניות.

התרומה של הכלב המשפחתי לכולם

אל מול חסרונות שיש בהבאת כלב הביתה – ישנם אינספור שיקולים לטובת אימוץ כלב כחיית מחמד. מחקרים רבים שבוצעו במדינות שונות וכללו אנשים במגוון רחב של גילאים הוכיחו מעל לכל ספק שנוכחותו של כלב בבית מרגיעה, מביאה לשלווה ומפחידה לחץ ומתח. הכלב הופך להיות החבר הטוב והנאמן של כל בני המשפחה, הוא תמיד שמח לראותם, תמיד נהנה בחברתם והטיולים בגינה הם בילוי וזמן איכות עבורו. ילדים מוצאים בכלב חדר שאפשר לספר לו סודות, הם לומדים אחריות ודאגה לאחר וקל להים להביע רגשות דרך הכלב. ערכו של זמן משחק בין ילד לכלבו האהוב לא יסולא בפז ותורם רבות לשניהם.

כיום יש מודעות גבוהה לנושא של קשר בין ילדים לבין בעלי חיים בכלל וכלבים בפרט, עד כדי שטיפולים רגשיים רבים מבוצעים על ידי בעלי חיים. כאשר הילד נקשר לבעל חיים ורואה בו נפש ונשמה שנעים ונוח לו להיפתח בנוכחותה – הוא יכול לאפשר גם למבוגר המטפל להיכנס אל נבכי נפשו שלו, לפרוק כעסים או מתחים, להתיר בעיות ולחשוף קשיים שלא נחשפו בשום דרך אחרת. כך אפשר לסייע ולמצוא את הפתרון שיאפשר לילד להתגבר על מכשולים שהוא חש שניצבים בדרכו.

קורס אילוף כלבים מחיר

הכלב הוא ידידו הטוב של האדם. הכלב הוא נאמן לאדונו, הוא מסור אליו והוא תורם לו רבות מבחינות רבות. כיום מקובל מאוד להיעזר בכלב גם לצרכים אחרים כמו עבור אנשים נכים או אנשים הסובלים ממוגבלויות שונות. אנשים עוורים נהנים כמובן מכלבי הנחייה, אך לא רק הם. גם אנשים הלוקים באוטיזם וגם אנשים הסובלים מבעיות שמיעה. כך גם אנשים עם בעיות תקשורת וילדים עם קשיי למידה. כל אלו עשויים למצוא את המענה באמצעות הטיפול בכלב.

אך ברור כי הכלב חייב להיות מאולף על מנת שהוא יצלח למשימות אשר אותם מועידים לו. אם הכלב לא יתאים למטרות אותם הוא אמור לשרת, הרי שברור כי אי אפשר יהיה לעשות שימוש בכלב.

לצרוך כך יש לפנות אל אנשי מקצוע אשר זוהי תחום ההתמחות שלהם והם מציעים את השירות של אילוף כלבים.

איך מאלפים את הכלב?

ישנם ארבעה גירויים אשר אלו משמשים לצורך אילוף כלבים למשמעת.

שלב ראשון – שלב הלימוד

שלב הלימוד זהו שלב אשר בו מלמדים את הכלב מהן הציפיות שיש ממנו. כך שאם הבעלים אומרים כלב 'שב' – יש לוודא כי הוא אכן הבין את ההוראה והא מתיישב בעקבות ההוראה. לעיתים הוא יעשה את רצון בעליו לא בגלל שהוא אכן הבין את ההוראה אלא כי הוא רוצה את החטיף אשר אותו מציעים לו בתמורה. כך גם הפקודה 'אלי', לא תמיד זה יהיה בורר כי הכלב מקיים את הפקודה או שהוא פשוט מתקרב על מנת לקבל תשומת לב.

על מנת שהכלב אכן ילמד ויפנים את הפקודות, חשוב מאוד לומר לו אותם בכל פעם באותה מנגינה, באותה אינטונציה ועם אותה תנועת יד.

שלב שני – שלב התרגול

אחרי שהכלב כבר מבין את הפקודות השונות והוא מכיר היטב את כל ההוראות, חשוב מאוד לתרגל אתו את הפקודות הללו ולחזור עליהם שוב ושוב.

שלב שלישי – התמודדות מול גירויים

לאחר שהכלב מכיר היטב את כל הפקודות והוא מסוגל להתמודד עם כל מה שדורשים ממנו, מגיע הזמן בו יש לעמת אותו מול גירויים. הגירויים אמורים להיות מול סיטואציות של החיים האמיתיים. מול אנשים, מול בעלי חיים, מול חתולים וציות לפקודות הבעלים. למעשה השלב הזה הוא שיוצר את השליטה האמיתית בכלב כמו גם את התקשורת הטובה מולו.

שלב רביעי – שלב המבחן

לאחר שהכלב למד את ההוראות, הוא שינן אותם והוא אף התעמת מול המציאות תוך עמידה ומילוי כל הפקודות, מגיע עת המבחן. במבחן הוא אמור להתמודד גם במצבים של רעש סביבתי, של גירויים נוספים במקום כאשר הוא אמור לציית לכל ההוראות של בעליו מבלי להתבלבל מכל מה שהוא שומע ורואה סביב.

שווה בהחלט לשלם את המחיר עבור אילוף מקצועי שכזה שיוביל לתוצאות טובות.